Tool # TT-091618-125
Standard - Threading Tools - UN Topping - Single Point, Standard - Threading Tools
tool-details-TT-091618-125
tool-details-TT-091618-125
tool-details-TT-091618-125
TOOL # TT-091618-125
  • Thread Size: 9/16-18
  • Head Width: 0.4600"
  • Minimum Bore Diameter: 0.4820"
  • Maximum Bore Depth: 1.250" (1-1/4)
  • Point Offset: 0.026"
see more dimensions
  • Tool #: TT-091618-125
  • Quantity Available: 13
  • Customer Rating:
Resources
TOOL DIMENSIONS
  • Thread Size 9/16-18
  • Head Width 0.4600"
  • Point Offset 0.026"
  • Projection 0.0301"
  • Centerline Offset 0.2100"
  • Shank Diameter 0.5000" (1/2)
  • Overall Length 3.00" (3)