Tool # SFA-250-43
End Mills for Aluminum Alloys - Square - Single Flute - Upcut Router, End Mills for Aluminum Alloys
tool-details-SFA-250-43
tool-details-SFA-250-43
tool-details-SFA-250-43
TOOL # SFA-250-43
  • Cutter Diameter: 0.2500" (1/4)
  • Length of Cut: 0.375" (3/8)
  • Shank Diameter: 0.2500" (1/4)
  • Overall Length: 2.50" (2-1/2)
  • Coating: UN
see more dimensions
  • Tool #: SFA-250-43
  • Quantity Available: 85
  • Customer Rating:
Resources
TOOL DIMENSIONS
  • Length of Cut 0.375" (3/8)
  • Shank Diameter 0.2500" (1/4)
  • Overall Length 2.50" (2-1/2)