Tool # QMRR-030-500-100
Quick Change - Grooving Tools - Retaining Ring - Square - Miniature, Quick Change - Grooving Tools
tool-details-QMRR-030-500-100
tool-details-QMRR-030-500-100
tool-details-QMRR-030-500-100
TOOL # QMRR-030-500-100
  • Tooth Width: 0.0300"
  • Head Width: 0.1000"
  • Minimum Bore Diameter: 0.1100" (2.8 mm)
  • Maximum Bore Depth: 0.500" (1/2)
  • Projection: 0.0300"
see more dimensions
  • Tool #: QMRR-030-500-100
  • Quantity Available: 18
  • Customer Rating:
Resources
TOOL DIMENSIONS
  • Tooth Width 0.0300"
  • Head Width 0.1000"
  • Projection 0.0300"
  • Length From Holder 0.590"
  • Centerline Offset 0.0650"
  • Shank Diameter 0.1875" (3/16)
  • Overall Length 1.50" (1-1/2)