Tool # QMRR-020-375-120X
Quick Change - Grooving Tools - Retaining Ring - Square - Miniature, Quick Change - Grooving Tools
tool-details-QMRR-020-375-120X
tool-details-QMRR-020-375-120X
tool-details-QMRR-020-375-120X
TOOL # QMRR-020-375-120X
  • Tooth Width: 0.0200"
  • Head Width: 0.1200"
  • Minimum Bore Diameter: 0.1340"
  • Maximum Bore Depth: 0.375" (3/8)
  • Projection: 0.0400"
see more dimensions
  • Tool #: QMRR-020-375-120X
  • Quantity Available: 13
  • Customer Rating:
Resources
TOOL DIMENSIONS
  • Tooth Width 0.0200"
  • Head Width 0.1200"
  • Projection 0.0400"
  • Length From Holder 0.590"
  • Centerline Offset 0.0800"
  • Shank Diameter 0.1875" (3/16)
  • Overall Length 1.50" (1-1/2)