Tool # QIT-2901250X
Quick Change - Threading Tools - UN Threads - Single Point, Quick Change - Threading Tools
tool-details-QIT-2901250X
tool-details-QIT-2901250X
tool-details-QIT-2901250X
TOOL # QIT-2901250X
  • Threads Per Inch: 8-40
  • Head Width: 0.2900"
  • Minimum Bore Diameter: 0.3120" (5/16)
  • Maximum Bore Depth: 1.250" (1-1/4)
  • Point Offset: 0.046"
see more dimensions
  • Tool #: QIT-2901250X
  • Quantity Available: 0
  • Customer Rating:
Resources
TOOL DIMENSIONS
  • Threads Per Inch 8-40
  • Head Width 0.2900"
  • Point Offset 0.046"
  • Projection 0.0700"
  • Length From Holder 1.353"
  • Centerline Offset 0.1340"
  • Shank Diameter 0.3125" (5/16)
  • Overall Length 2.50" (2-1/2)