Tool # QFGF-187-025-050X
Quick Change - Grooving Tools - Face Grooving - Full Radius, Quick Change - Grooving Tools
tool-details-QFGF-187-025-050X
tool-details-QFGF-187-025-050X
tool-details-QFGF-187-025-050X
TOOL # QFGF-187-025-050X
  • Tooth Width: 0.0250"
  • Radius: 0.0125"
  • Projection: 0.0500"
  • Min. Groove Dia.: 0.197" (5 mm)
  • Maximum Bore Depth: 0.500" (1/2)
see more dimensions
  • Tool #: QFGF-187-025-050X
  • Quantity Available: 14
  • Customer Rating:
Resources
TOOL DIMENSIONS
  • Tooth Width 0.0250"
  • Radius 0.0125"
  • Projection 0.0500"
  • Length From Holder 0.590"
  • Centerline Offset 0.0938"
  • Shank Diameter 0.1875" (3/16)