Tool # QBT-060400
Quick Change - Boring Tools - Top Rake Chipbreaker, Quick Change - Boring Tools
tool-details-QBT-060400
tool-details-QBT-060400
tool-details-QBT-060400
TOOL # QBT-060400
  • Head Width: 0.0600"
  • Minimum Bore Diameter: 0.0700"
  • Maximum Bore Depth: 0.400"
  • Radius: 0.002"
  • Projection: 0.0100"
see more dimensions
  • Tool #: QBT-060400
  • Quantity Available: 26
  • Customer Rating:
Resources
TOOL DIMENSIONS
  • Head Width 0.0600"
  • Maximum Bore Depth 0.400"
  • Radius 0.002"
  • Projection 0.0100"
  • Length From Holder 0.590"
  • Centerline Offset -0.0338"
  • Shank Diameter 0.1875" (3/16)
  • Overall Length 1.50" (1-1/2)