Tool # CRE-250-070X
Corner Rounding End Mills - 3 Flute - Double-Ended, Corner Rounding End Mills
tool-details-CRE-250-070X
tool-details-CRE-250-070X
tool-details-CRE-250-070X
TOOL # CRE-250-070X
  • Pilot Diameter: 0.0600"
  • Radius: 0.0700"
  • Max Lead in Length: 0.005"
  • Shank Diameter: 0.2500" (1/4)
  • Overall Length: 2.50" (2-1/2)
see more dimensions
  • Tool #: CRE-250-070X
  • Quantity Available: 14
  • Customer Rating:
Resources
TOOL DIMENSIONS
  • Pilot Diameter 0.0600"
  • Radius 0.0700"
  • Max Lead in Length 0.005"
  • Shank Diameter 0.2500" (1/4)
  • Overall Length 2.50" (2-1/2)